ورود به آزمون
روزخوانی چیست؟  1398-9-17   4 دقیقه

روزخوانی چیست؟


روزخوانی چیست؟ و چرا از آن به عنوان مهمترین قسمت یک برنامه یاد میشود؟ اگه روزخوانی کنیم مطالب زودتر فراموش نمیشن؟

درصد کمی از دانش آموزان درس هر روز رو همیشه همون روز میخونن و البته همین درصد کم هستن که میشن جزو چند درصد برتر داوطلب های کنکور سراسری و رشته های پرطرفدار رو معمولا همین افراد قبول میشن. برخلاف کاری که خیلی از شما تا الان انجام میدادید و با چند روز تاخیر سراغ خوندن مطالبی میرفتید که معلم درس داده بود، روزخوانی یعنی مطالعه هر چیزی که صبح یا عصر تدریس شده، همون روز تموم بشه و مطلبی باقی نمونه که بعد از یکی دو روز هنوز خونده نشده باشه.

انسان به طور کلی دارای سه  نوع حافظه ی حسی کوتاه مدت و بلند مدت میباشد که در این بین گنجایش حافظه ی حسی ۱ تا ۳ ثانیه میباشد و اگر این اطلاعات هم باشند وارد حافظه کوتاه مدت میشود .

این حافظه نیز حجمی به نسبت محدود دارد و مطالب و مدت زمان کمی در حافظه یکوتاه مدت باقی میمانند . برای انتقال مطلب از حافظه کوتاه مدت به حافظه ی بلند مدت میتوان از روش تداعی –تصویر و مرور استفاده کرد .( درس همان روز را در همان روز بخوانیم )

با روزخوانی، مطالب زودتر از قبل به حافظه بلندمدت منتقل میشن و دیگه لازم نیست کلی وقت رو صرف یادآوری مطالبی بکنید که فراموش کردید.به همین راحتی از تکرارهای غیر ضروری جلوگیری میکنید و چون مطالب رو بدون وقفه یاد میگیرید و میتونید وقتتون رو به جای روخونی و فهمیدن کلی مطالب، به تستزنی اختصاص بدید تا سر کلاس با تمرکز بیشتری درس رو دنبال کنید و موقعی که سر کلاس فعال باشید، کار چندان سختی برای فهمیدن مطالب تو خونه ندارید.

از قبل نمیتونید مشخص کنید که چقدر برای روزخوانی وقت لازم دارید. ممکنه خوندن یه درس ۲۰ دقیقه هم طول نکشه و شاید برای خوندن یک درس یه ساعت هم کم باشه، پس برنامهی انعطافپذیری داشته باشید تا بعداً دچار مشکل زمانبندی نشید.
اگه تا الان به روزخوانی عادت نداشتید، حدود یک هفته وقت لازم دارید تا این عادت در شما شکل بگیره. پس نگران نباشید! مطمئن باشید که با این کار، از مدرسه و آزمون عقب نمیافتید.
برای روزخوانی فقط روخوانی نکنید و با حل کردن چند تا تست یا سوال تشریحی، تسلط بیشتری نسبت به مباحث پیدا کنید.

بر اساس مطالعاتی که توسط دانشمند آلمانی، هرمان ابینگهاوس انجام شده است، در صورتی که یک مطلب پس از ۱ الی ۲ روز مرور نشود، حدود ۸۰٪ آن فراموش خواهد شد. بیشتر دانشآموزان آگاهی چندانی از این مطلب ندارند و زمان زیادی را صرف بازیابی مطالبی میکنند که به علت نداشتن مطالعه در زمان مناسب، فراموش شده است و این کار سبب میشود تا با کمبود شدید وقت مواجه شوند.
 داشتن روزخوانی، علاوه بر اینکه موجب یادگیری راحتتر مطالب میشود، مانع صرف زمان زیاد برای یادگیری دوباره مطالب میشود و با افزایش زمان در دسترس دانش آموزان (با کاهش مرورهای غیرضروری)، امکان مطالعه مطالب بیشتری را نسبت به گذشته برای آنها فراهم میکند.

 

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب